Szukając nowych modeli quadrocopterów do testowania przeglądam również nasze rodzime serwisy aukcyjne szukając dobrych okazji. Zdaję sobie sprawę, że są one często droższe, niż ściągnięte bezpośrednio z Chin, co specjalnie mnie nie dziwi, ponieważ dokładając cła, podatki, marże - cena musi znacząco wzrosnąć. Są jednak produkty, które już widziałem w naszych sklepach, a są wystawiane w sieci za dwukrotność swojej wartości !

Tego typu zarabianie na nieznajomości rynku uważam za nieuczciwe, bo nie ma nic wspólnego z przedsiębiorczością. To zupełnie tak, jakbym kupił w hipermarkecie spodnie, a potem próbował je sprzedać na Allegro ze 100% przebiciem. No bez przesady !
Z uwagi na prywatność / przyzwoitość / prawo (niepotrzebne skreślić) zaprezentuję tylko zrzuty ekranu z serwisów, ale bez danych osobowych i linków.

Macie dostęp do Internetu, więc warto naprawdę poświęcić chwilę i sprawdzić ceny. Można naprawdę solidnie zaoszczędzić !

Quadrocopter (mały) z Biedronki

Pamiętacie jeszcze recenzję quadrocoptera ze sklepu Biedronka (Recenzja) ? Tak, to ten, który wygląda jak kopia Hubsana H107L. Przed Świętami można go było nabyć za 89 zł. Całkiem uczciwa cena, jak na zakup prosto ze sklepu. Ostatnio jednak zerkam na olx.pl i co widzę ?

hubsan biedronka

Ten sam model z Biedronki, tylko już nie kosztujący 89 zł, a 200 ! Podczas, gdy sklep wyprzedawał ostatnie modele po obniżonej cenie, w sieci trafia się nam niebywała okazja ! Kupujcie póki gorące !

Pozwoliłem sobie też zachować fragment treści ogłoszenia, bo jest on niezwykle ciekawy. A więc dowiadujemy się, że "zasięg do 80 metrów gdy inne w tej cenie mają do 30 maks 40 metrów". Otóż jest to pół-prawda. Oryginalny Hubsan X4 H107, którego kupimy za niecałą tą kwotę ma zasięg niegorszy od tego. Jednocześnie zgodziłbym się z tym twierdzeniem, gdyby model był sprzedawany za swoją nominalną cenę. Faktycznie zasięg modelu z Biedronki jak za 89 zł jest naprawdę przyzwoity, no ale w tym ogłoszeniu płacimy jak za produkt, który jest co najmniej o półkę wyżej...

Syma X3

Na Boże Narodzenie także sieci Auchan i Real pozwoliły sobie dodać do oferty quadrocopter. W sklepie można było nabyć Symę X3 za kwotę 139 zł. Jak na nasz poziom cen, to też była całkiem dobra oferta, choć sam model już ma parę lat. Tymczasem miesiąc później na Allegro także można kupić Symę X3 za... 279.99 zł.

Syma x3 allegro

Tym razem nie szukałem kwiatków w opisie, bo szkoda mi było czasu. Ponownie można przepłacić dwukrotnie za ten sam model, który leży (lub leżał) niedawno na półkach sklepowych w hipermarkecie. Litości !

Kayoba 2.4 GHz

Jeżeli czytaliście moją recenzję quadrocoptera Kayoba (Recenzja) prosto ze sklepu Jula pewnie pamiętacie, że kupiłem go za 99 zł. Mogłem oczywiście ściągnąć go taniej z Chin, ale wykazałem się niecierpliwością i nawet nie żałuję. A więc mamy 99 zł. Tymczasem jeżeli zamówimy sobie ten sam model kurierem z aukcji na Allegro zapłacimy ponad 2x tyle ! Zakupy w sieci są w końcu tanie ;)

Kayoba allegro

Razem 208 zł, jeśli nie zdecydujemy się na przesyłkę pobraniową. Mam nadzieję, że za tą cenę przynajmniej dostaniemy instrukcję i drugi komplet zapasowych śmigieł.

Aktualizacja: Znalazłem ten sam model jeszcze drożej... Ręce mi opadły.

Syma X1

Ten model to już kawał historii, ale mam do niego sentyment, ponieważ to od niego zaczynałem przygodę z quadrocopterami. Obecnie zostały mi po nim już tylko części zapasowe.
Kiedy go kupowałem poprzez Allegro, płaciłem jakieś 150 zł. Jego cena od tego czasu nie spadła, ale chwilowo w swojej ofercie też ma go sklep Jula. Tam również kosztuje tyle samo, ile ja zapłaciłem dobrze ponad rok temu. Warto jednak wspomnieć, że po drodze przeszedł rebranding i tam nie jest sprzedawany pod nazwą Syma, podobnie jak na poniższej aukcji. Spójrzmy więc na cenę produktu znalezionego w sieci:

syma x1

No tak, po doliczeniu kosztów przesyłki znów zamykamy się w 290 zł. Słabo jak za quadrocopter o dość słabym zasięgu aparatury i w dodatku bez stabilizacji 6-osiowej. Za te pieniądze można już mieć Hubsana H107C z kamerą 2MP lub 3 Cheersony CX-10 kupione w Polsce. Wybór jest oczywisty ;)

Podsumowanie

To pierwszy artykuł, który nie jest twórczy, a raczej krytyczny, więc czytelnikom należy się parę słów wyjaśnienia.
Fakt, że ktoś chce zarobić na sprzedaży towaru nie jest niczym złym. Na tym polega handel i wolny rynek. Jeżeli jednak sztucznie zawyżamy cenę, w dodatku bez wyraźnego uzasadnienia to dla mnie osobiście jest to naganne. To próba zarobienia na czyjejś niewiedzy, w dodatku jeszcze w dość cyniczny sposób. Oczywiście wiele osób na ten numer się nie nabierze, ale wystarczy jedna, żeby sprzedający zrobił fenomenalny wręcz interes ! Na ogół wystarczą mało zorientowani rodzice chcący zrobić prezent dla swojej pociechy, którzy całkiem słusznie założą, że im drożej, tym lepsza jakość mimo, iż po prostu trafią na ten sam produkt tylko pod inną nazwą i oczywiście właściwą ceną...

Staram się rzetelnie polecać i oceniać quadrocoptery w ramach swoich recenzji. Podaję też ceny - krajowe i zagraniczne, tak abyście mogli kupić dany model za uczciwą kwotę. Powyższe zachowania zaś piętnuję, bo uważam po prostu, że tak nie wypada.

Udanych lotów !