Witaj na 4smigla.pl !

Witaj na 4smigla.pl !

Cześć, witam ! Ten wpis jest moim przywitaniem dla czytelników tego bloga !

Jeżeli tu trafiłeś/trafiłaś to pewnie, podobnie jak i ja, jesteś zainteresowany/zainteresowana dość młodym jeszcze u nas tematem quadrocopterów, które czasem też zwie się dronami - o tych ostatnich nieco później.

O co tutaj chodzi ?

Skoro to pierwszy post to wymaga też wyjaśnienia, czym ten serwis jest, a czym nie jest (choć może będzie).

Chciałbym pisać, a w przyszłości także nagrywać, materiały związane z quadrocopterami (tri, octa, hexa też) z perspektywy kogoś, kto nie czuje się ekspertem, ale chce dzielić się własnym doświadczeniem i zdobytą wiedzą w przystępny sposób. Nie wiem, czy dojdę do tego, że blog będzie umiał przyjąć także "starych wyjadaczy", ponieważ najpierw chciałbym trafić do osób, które się na tym nie znają, ale chcą zrozumieć coś więcej. Może wahasz się jaki model kupić na początek ? A może nie wiesz, czy to w ogóle zabawa dla Ciebie ? Może właśnie zgubiłeś/zgubiłaś nową zabawkę i zastanawiasz się, co poszło nie tak ? Może spotkanie 3-ciego stopnia z drzewem "uziemiło" Twój niedawno zakupiony quadrocopter ? Tutaj postaram się pomóc, podpowiedzieć, wyjaśnić, opisać takie właśnie rzeczy.

Sam jestem relatywnie młodym adeptem latania wielowirnikowcami, więc też wiele się uczę, ale to co już zdążyłem zgłębić jest tematem moich wpisów. Jeżeli popełniłem błąd, czegoś niedopowiedziałem, bądź z czymś się nie zgadzasz - podziel się w komentarzu. Przy tym proszę tylko o jedno - kulturę osobistą. Nie będę walczył o poprawność językową, choć sam staram się ją zachowywać, ale od rzucania błotem jest tyle serwisów, że na pewno coś innego, niż 4smigla.pl się znajdzie. Za konstruktywne opinie z góry dziękuję i na każdą z nich będę się starał odpowiedzieć.

Drony - niet !

Samej nazwy "drony" nie będę tutaj używał, ponieważ podobnie, jak wiele innych, dużo bardziej doświadczonych, osób zajmujących się tym hobby uważam, że "dron" kojarzy się negatywnie. Jest to albo sprzęt do podglądania, albo używany militarnie. Tymczasem hobbyści uważają je za świetny sposób na spędzanie czasu na powietrzu, możliwość obejrzenia znanych miejsc z zupełnie nieznanej perspektywy (http://podrozniccy.com/pl/polska-z-drona), czy wreszcie możliwość urządzenia wyścigu po lesie między drzewami (http://www.youtube.com/watch?v=JIefo8VNJBY). Ci, którzy poświęcają swojej pasji lwią część swojego czasu mają doskonałe rozeznanie w elektronice, często także programowaniu mikrokontrolerów, potrafią projektować ramy do quadrocopterów (i innych wielowirnikowców) i rzadko kiedy kupują gotowe modele - poczytajcie sobie forum rc-fpv.pl, jeśli mi nie wierzycie. Zwolennicy tego hobby na całym świecie przeciwstawiają się legislacji mającej na celu uregulowanie latania modelami RC tylko dlatego, że czasem zdarzają się pojedyncze incydenty, często wynikające z braku doświadczenia i ogromnej lekkomyślności. W społecznej świadomości słowo "dron" ma zabarwienie negatywne, ponieważ media donoszą tylko o ryzykach związanych z lataniem zdalnie sterowanymi wielowirnikowcami. Tymczasem jest to fenomenalny sposób na tanie (z początku) hobby, w którym możemy godzinami szkolić swoje umiejętności, mając przy tym tonę zabawy. Jak zamierzam pokazać na blogu, sprzęt jest trwały, naprawy - łatwe, a możliwości - ogromne. Oglądając zagraniczne nagrania na Youtube widzę, że nie ma także górnej granicy wieku dla fascynatów tych latających zabawek. I świetnie ! Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się "odczarować" złe wrażenie, które hobby mogło zostawić w świadomości niektórych osób.

Bądź ekspertem !

Zachęcam do tego, żeby przed, albo zaraz po zakupie swojego pierwszego quadrocoptera czegoś się o nim dowiedzieć. Oczywiście radość z latania stoi na pierwszym miejscu, ale nie oszukujmy się - bezpieczeństwo i odrobina wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodziły. W sieci dobrze mają się fora o tej tematyce, jak również wideorecenzje. Póki co, w przewadze są one anglojęzyczne, ale nawet w polskiej części Internetu jest coraz więcej informacji w języku ojczystym. Ten blog stara się być właśnie jednym z takich źródeł.

Wracając do nagłówka - ekspertem trudno tak od razu zostać - łatwiej jest zrobić dobre wrażenie. Następnym razem, gdy ujrzysz kogoś ze zdalnie sterowanym modelem i nie będzie to helikopter to policz szybko ile ma ramion. Jeżeli 3 - jest to tricopter, 4 - quadrocopter, 6 - hexacopter, 8 - octocopter. Gwarantuję, że sformułowanie: "Oooo, jaki fajny quadrocopter !" zostanie odebrane lepiej, niż "Oooo, patrz - dron !". Tak na dobry początek miłej konwersacji ! W logo serwisu mamy typowy quadrocopter, stąd nazwa - "4 śmigła".

Zapraszam do śledzenia nowych wpisów i liczę, że wizyta w tym serwisie będzie udana !