Utylizacja zużytej baterii litowo-polimerowej.

Utylizacja zużytej baterii litowo-polimerowej.

Jedna z baterii od Hubsana H107C dokonała żywota i trzeba było się jej jakoś bezpiecznie pozbyć. Przeczytałem, że jedna z zalecanych metod to całkowite jej rozładowanie, a następnie po prostu wrzucenie do pojemnika na zużyte baterie (nie do zwykłego śmietnika), bo w takim stanie nie jest już groźna. Jak jednak skutecznie pozbyć się całego zgromadzonego w niej ładunku ?

Jedna z metod to wrzucenie baterii do roztworu soli. Ten w przeciwieństwie do zwykłej wody będzie dużo lepiej przewodził prąd, więc bateria, która się w takowym znajdzie będzie cały czas zwarta. Roztwór umożliwi zamknięcie obwodu i niewielki prąd będzie stale płynął od + do - naszej baterii. Takie rozładowywanie może potrwać co prawda parę dni, ale jest to proces, którego nie będziemy musieli nadzorować.

Opisaną metodę wprowadziłem w życie. Znalazłem ceramiczne naczynie, które wypełniłem wodą, a następnie wsypałem do niej 8 łyżeczek soli. Uzyskanie roztworu nasyconego (takiego, w którym więcej składnika się już nie rozpuści) wymaga oczywiście więcej, ale w naszym przypadku chodzi tylko o to, żeby możliwy był przepływ prądu pomiędzy biegunami baterii. Następnie wrzuciłem do naczynia baterię i całość wystawiłem na balkon.

20151013_092010

Po tygodniu wyciągnąłem baterię, która zmieniła się o tyle, że w niektórych miejscach osadziła się na niej sól, a ponadto widać też było korozję metalowych części wtyku.

20151013_084801

Mnie bardziej jednak interesowało to, czy bateria faktycznie się rozładowała. Wziąłem miernik i sprawdziłem napięcie baterii:

20151013_092355

Jak widzicie różnica potencjałów wynosiła 0.03V, czyli raptem 30 mV. Przypominam, że zakres napięć baterii Li-Po (jednej celi) to około 3.3V do 4.2V. Oznacza to, że operacja się udała i ogniwo nadawało się do wyrzucenia do pojemnika na zużyte baterie.

Jak udało mi się wyczytać, bateria Litowo-Polimerowa, w przeciwieństwie do ogniw takich jak np. NiCd albo NiMH, jest niegroźna dla środowiska, ponieważ nie zawiera metali ciężkich takich jak: nikiel, ołów, czy kadm. Oznacza to, że możemy ją wyrzucić do wspomnianego już pojemnika bez zbędnych wyrzutów sumienia.

Jeśli ktoś ma bogatszą wiedzę w tym temacie - proszę o komentarz. Chętnie dowiem się jeszcze więcej.