Świąteczne koptery i dlaczego ich nie kupować?

Świąteczne koptery i dlaczego ich nie kupować?

Niektórzy może już zorientowali się, że jak co roku, w marketach pojawiły się quadrocoptery. Zawsze przed Świętami, sklepy kuszą nas sprzętem całkowicie nieznanych marek. Tak naprawdę są to zabawki, które są produkowane przez mało znane firmy w Chinach i następnie rebrandowane (zmieniana jest nazwa producenta, jego logo i nazwa modelu) na jeszcze inną. W rezultacie okazuje się, że np. produkt Helicute sprzedawany jest jako Overmax (więcej tutaj). Podobnie od paru lat robi Biedronka, która sprzedaje sprzęt, którego nigdy w Chińskich sklepach nie widziałem. Pojedyncze modele czasem udaje mi się znaleźć na Gearbest, ale nawet jeśli, dochodzimy do podstawowego problemu, który dla mnie wyklucza zakup większości dronów sprzedawanych w marketach.

Pomińmy już ogromne różnice w cenie pomiędzy sprzętem nabytym w Polsce i Chinach, które pogłębiają się wraz z tym, ile oryginalnie wart jest sprzęt.
Kupując modele od GoClever, Overmax, Manty, Coolerstuff itd. mamy znikome szanse, że dostaniemy jakiekolwiek części zamienne. W większości przypadków gwarancja nas nie uratuje, ponieważ gro problemów pod nią nie podpada. Podstawowy problem to uszkodzone silniki, ale szybko będziemy także myśleć o zapasowych bateriach i śmigłach. Tutaj należy uczciwie dodać, że po kontakcie z niektórymi producentami (mailowym lub telefonicznym), możemy zakupić brakujące części, ale nie będą one tanie, a i proces ich pozyskania nie jest tak łatwy jak kupno w sklepie, czy na Allegro. To dotyczy takich marek jak Trust, GoClever, czy Manta. Jeszcze gorzej może jednak być w przypadku kopterów np. z Biedronki, Tesco, Lidla, co do których w ogóle niewiele wiadomo. Często jest to totalnie nieznany producent i w takiej sytuacji liczenie na to, że w markecie dostaniemy zapasowe części jest niestety przesadnym optymizmem.

Zapewne świeżo po Świętach Bożonarodzeniowych pojawi się sporo pytań o zapasowe śmigła, silniki, baterie itd. O ile nie będzie to model, który jest wierną kopią znanego powszechnie sprzętu np. Overmax Xbee 8.0, który jest po prostu przemalowanym MJX Bugs 3, to najprawdopodobniej nie będę w stanie pomóc.

Alternatywnie polecam rozważyć zakupy sprzętu, o którym niedawno pisałem: Co kupić na początek - październik 2017. Jeżeli chcecie - poszukajcie wskazanych modeli w kraju - też można je dostać.

W ostateczności, kupując wybrany przez siebie model, sprawdźcie czy są do niego dostępne jakiekolwiek części zamienne. Może być to Allegro, może być Gearbest, czy Banggood. Po prostu zerknijcie, czy w razie jakiejkolwiek awarii będzie jak naprawić sprzęt, czy trzeba będzie w ciemno kupować silniki do innych kopterów i liczyć, że akurat będzie to właściwy. Niestety często sam rozmiar może nie wystarczyć i nawet jednostka o tych samych wymiarach będzie miała inne nominalne obroty i nie będzie się kręcić z tą samą prędkością, co pozostałe.

Pozostaje mi życzyć Wam, jak zawsze, udanych lotów i wszystkiego dobrego!