RTF, BNF, PNF, ARF - o co chodzi z tymi skrótami ?

RTF, BNF, PNF, ARF - o co chodzi z tymi skrótami ?

Kiedy oglądacie różne modele, z pewnością trafiliście na oznaczenie BNF lub RTF. Jeśli słysząc je drapiecie się po głowie, a nad nią wyskakują znaki zapytania, czytajcie dalej !

RTF - Ready To Fly (Gotowy do lotu). To najczęściej spotykane określenie. Oznacza ono model latający z pełnym osprzętem, który pozwoli od razu nim latać. W zestawie na pewno będzie quadrocopter, aparatura i bateria. Kupując model RTF macie pewność, że nic więcej nie musicie kupować - będzie gotowy do zabawy zaraz po wyjęciu z pudełka.

BNF - Bind And Fly (Sparuj [z aparaturą] i leć). Jest to wariant dla tych, którzy mają już odpowiednią aparaturę, a potrzebują samego quadrocoptera. W zestawie dostaniemy wszystko oprócz aparatury właśnie, więc dobrze mieć pewność, że ta którą mamy, będzie kompatybilna z kupowanym modelem. Jest to dobry wariant dla tych, którzy zgubili gdzieś quadrocopter i chcieliby go nabyć bez dopłacania za kolejny kontroler. Mając więc np. Hubsana H107L możemy dokupić drugiego - H107C w wersji BNF, którym będziemy sterować przy pomocy tej samej aparatury, którą już mieliśmy.
W przypadku samodzielnie montowanych modeli, BNF oznacza taki, który ma wszystkie elementy łącznie z odbiornikiem RC i baterią, ale w zestawie nie ma aparatury.

PNF - Plug And Fly (Podłącz i leć). Określenie właściwie niespotykane w przypadku modeli "zabawkowych". Quadrocopter w wersji PNF nie zawiera aparatury, odbiornika oraz baterii. Wszystkie te 3 rzeczy musimy dokupić samodzielnie. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy kupili np. aparaturę z modułem nadawczym i odbiornikiem (np. Turnigy 9x). Ten ostatni montujemy wtedy w modelu razem z wybraną przez nas baterią. W przypadku trzymania się jednej klasy modeli latających jest to niezła opcja, ponieważ korzystamy z podobnych ogniw, więc można je swobodnie przekładać między quadrocopterami. Aparaturę również mamy jedną, posiadającą określony moduł nadawczy, więc możemy mieć w pełni latający sprzęt dokładając do niego wyłącznie baterię i odbiornik RC.

ARF - Almost Ready to Fly (Prawie gotowy do lotu). Jest to najbardziej "surowy" wariant modelu. Sprzęt w wersji ARF składa się wyłącznie z ramy (frame), ESC i silników. Żeby mógł latać musimy zamontować własny kontroler lotu, odbiornik i baterię oraz opcjonalnie sprzęt FPV. Modele ARF są dla tych, którzy chcą złożyć własny sprzęt, ale wolą, żeby dobrano im silniki i ESC pasujące do ramy, którą chcą nabyć. Jest to dobre, bo nie musimy się martwić, czy parametry elementów, które wybraliśmy będą ze sobą współgrały i czy model wzniesie się w powietrze.

Podsumowanie

Skrót Quadrocopter Bateria Odbiornik RC Aparatura
RTF + + + +
BNF +* + +
PNF +
ARF + (bez FC)

* Czasami bateria i ładowarka nie są dołączone w zestawie i trzeba zerknąć w opis, żeby mieć pewność.
Przykład - JJRC 1000A BNF bez baterii (http://www.banggood.com/JJRC-1000A-24G-6-Axis-Gyro-RC-Quadcopter-BNF-p-926458.html)
Przykład 2 - Quanum Nova wersja PNF (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__55141__Quanum_Nova_FPV_GPS_Waypoint_QuadCopter_PNF_.html) oraz wersja RTF bez baterii i ładowarki (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__55107__Quanum_Nova_FPV_GPS_Waypoint_QuadCopter_w_out_Battery_Mode_1_Ready_to_Fly_.html)

Jeśli chcemy kupić zabawkę do polatania dla siebie, bądź na prezent - celujemy w RTF. Gdy już zgubimy ją gdzieś daleko albo powiesimy na drzewie, warto pomyśleć o BNF.
Wchodząc w świat modelarski można zacząć od PNF albo BNF, gdyż do obu potrzebujemy własnej aparatury oraz ew. baterii. Jeśli boimy się dobierać elementy zupełnie samodzielnie, a chcemy mieć jak największą kontrolę nad budową naszego modelu to kupujemy ARF.

P.S. Określenia tutaj przytoczone są wspólne dla całego sprzętu latającego i obejmują także śmigłowce, samoloty i wszystkie wielowirnikowce (hexy, quadrocoptery itp.)

[Obrazek źródłowy: http://img.banggood.com/images/upload/2012/chenjianwei/SKU107641.1.jpg]