Krótko: JJRC X1 - tanio i bezszczotkowo

Krótko: JJRC X1 - tanio i bezszczotkowo

Pojawił się na rynku pierwszy quadrocopter z silnikami bezszczotkowymi, który jest tańszy niż 500 zł. JJRC ma w swojej ofercie sporo modeli, przezentujących przeróżną jakość, która zawsze jednak idzie w parze z niską ceną. Udana Tarantula X6, ale uciekająca hexa H20. H8C, który miał być konkurencją dla Symy X5C, ale okazało się, że silniki żyją stanowczo za krótko. Znowu bardzo chwalony model 1000A. Częścią wspólną wszystkich kopterów tej marki jest duża dynamika lotu. Nie inaczej jest z X1, który dodatkowo uzbrojono w bezszczotkowe silniki.
[Źródło obrazu wyróżniającego: http://img.banggood.com/images/oaupload/banggood/images/CF/64/ac12b102-3cf5-bc0b-3ff5-e58b71aa2ae2.jpg]

Jeśli pamiętacie jeszcze wpis o typach silników, to wspominałem, że te bezszczotkowe są droższe, ale i trwalsze oraz posiadające dużo większą moc. No więc JJRC X1 obniżyło barierę cenową modelu z tego typu napędem. Efekt ? Za niecałe 500 zł mamy w powietrzu prawdziwą petardę !

jjrcx1_2
[Źródło: TMart - http://cdn3.image-tmart.com/prodimgs_v2/1/1401/1429/14011429/JJRC-X1-Brushless-Motor-Super-Power-24Ghz-6Axis-Gyro-RC-Quadcopter-Drone-74V-1300mAh-Battery-Mode-2-Blue_1_600x600.jpg?1447923514]

Czy model z bezszczotkowym napędem robi tak wielką różnicę ? Tak ! Zdecydowanie ! Moment w którym dodajemy pełny gaz, a quadrocopter wystrzeliwuje w powietrze niczym korek od szampana robi wrażenie. Również sam dźwięk silników bezszczotkowych jest bardzo przyjemny dla ucha, a śmigła wirujące z prędkością ponad 12.000 obrotów na minutę nie pozostawiają złudzeń, że to czym sterujemy to coś więcej, niż zabawka.

W modelu zastosowano baterię 2S (7.4V), ale uzupełniono całość silnikami 2280KV i smigłami 6x4", które dają naprawdę solidny ciąg ! Oznacza to też, że przy odrobinie uporu możecie podczepić pod quadrocopterem kamerę. Nie ma on żadnego dedykowanego miejsca na montaż, ale widziałem już prowizoryczne "uchwyty" dla Xiaomi Yi. Dla takiego modelu, waga kamery typu GoPro nie jest żadnym wyzwaniem.

Co potrafi JJRC X1 ?:

Zapewne zapytacie, gdzie jest haczyk, bo jak wiemy nic nie jest za darmo. To prawda, nie jest. JJRC X1 ma plastikową, niepierwszej jakości aparaturę. Owszem, pozwala ona sprawnie prowadzić model, ale na tle tak dobrze wyglądającego quadrocoptera, jej plastikowe manipulatory trącą lekką tandetą.

Złe wieści mam też dla tych, którzy będą chcieli go przerobić, przebudować. Komponenty są ściśle przyporządkowane do tego modelu, a kontrolera lotu do komputera nie podłączycie. Z jednej strony mamy więc urok modelu RTF - wyjmij z pudełka i lataj, a z drugiej sprzęt, w którym nic nie wymienimy. FPV dołożyć trudno, zmienić odbiornik - niemożliwe, silniki i ESC także tylko tego producenta. Należy w takich wypadkach też zwrócić uwagę, że często części zamienne do takiego modelu będą droższe, niż ich odpowiedniki dla sprzętu składanego samodzielnie. Nie ma róży bez kolców.

Nie liczyłbym też na podmianę aparatury, choć to dopiero się okaże, jak dowiemy się, który protokół jest przez X1 obslugiwany. W każdym razie wygląda na to, że odbiornik jest zintegrowany z PCB, więc nie nastawiałbym się zmiany w tym zakresie.

jjrcx1_3
[Źródło: Banggood - http://img.banggood.com/thumb/water/oaupload/banggood/images/82/D8/df53b9ea-f838-47a2-a1c8-92a0347c69be.jpg]

Jeśli jednak czujecie się pewnie w lataniu tym co macie, a zamiast spokojnych lotów z kamerą lubicie poszaleć niczym sportowym autem, to JJRC X1 powinien trafić w Wasz gust. Nie trzeba nic kalibrować, ustawiać, zmieniać - sama, czysta przyjemność latania !

Kup:
Banggood (120 USD)
GearBest (120 USD)

PS. Chwilowo nie ma do tego modelu części zamiennych, ale myślę, że niedługo powinny się pojawić.