Dlaczego mój Taranis nie jest widoczny jako kontroler gier?

Dlaczego mój Taranis nie jest widoczny jako kontroler gier?

Ostatnio chciałem sprawdzić swoje umiejętności na trasie Split-S w Velocidrone, ale okazało się, że komputer nie wykrywa mi podłączonej do niego aparatury. Gdybym to robił po raz pierwszy, założyłbym, że coś uruchomiłem nie tak, jak trzeba. Tyle, że to raczej rutynowa sprawa, przynajmniej w moim wypadku. Coś musiało się więc zmienić.

Przypomniałem sobie, że niedawno wgrywałem nowszy firmware do Taranisa. Okazuje się, że od wersji OpenTX 2.2.0 usunięto opcję "massstorage", która, wybrana jako opcja firmware-u, powodowała, że aparatura po podłączeniu zachowywała się jak pendrive i wyświetlała zawartość karty SD (tzw. urządzenie Mass-Storage). Z kolei kontrolery gier to urządzenia HID (Human-Interface Device), a aparatura (jak i inne sprzęty) nie może pracować w dwóch trybach na raz.

W aktualnych wersjach OpenTX można już poprzez menu Taranisa zdecydować, w jakim trybie będzie on połączony z komputerem. W tym celu wchodzimy do konfiguracji aparatury przytrzymując przycisk "Menu". Następnie schodzimy niżej, aż trafimy na funkcję "USB Mode" (w angielskiej wersji powinno być tak samo) i wybieramy "Joystick".

[caption id="attachment_7488" align="alignnone" width="1920"]Wchodzimy do menu aparatury[/caption]

[caption id="attachment_7489" align="alignnone" width="1920"]Zmieniamy opcję trybu USB na "Joystick"[/caption]

Po przestawieniu możemy podłączyć ponownie aparaturę i powinna nam ona wyświetlić się poprawnie jako kontroler gier. Dzięki temu będziemy mogli jej używać we wszystkich symulatorach.

"USB Mode" pozwala także wybrać opcję "Zapytaj"/"Ask", która powoduje, że aparatura w momencie podłączenia jej przez USB sama zapyta, w jakim trybie ma działać.

P.S. Pamiętajcie, żeby włączyć Taranisa, nim podłączycie go po USB.

Udanych lotów (w symulatorach)!