Jak błąd projektowy skutecznie zniechęca do zakupu ?

Oglądałem recenzję malutkiego hexacoptera JJRC H20, bo na Banggood kosztuje raptem nieco ponad 70 zł, co w zestawieniu z Cheersonem CX-10, czy FQ777-124 jest bardzo dobrą ceną. Okazało się jednak, że produkt ma jeden mankament, który z pewnością odstraszy wielu kupujących.

Ja już przyzwyczaiłem się, że modele, które kupuję, zachowują się w przypadku utraty zasięgu zawsze tak samo. Na jego krawędzi kontynuują lot „pamiętając” ostatnie ustawienia aparatury, ale jak tylko zupełnie stracą sygnał, wszystkie kanał throttle (gaz) zostaje ustawiony na 0, co powoduje, że model po prostu bezwładnie spada. Niestety w przypadku JJRC H20 jest inaczej.

Model nawet mimo wyłączenia aparatury (całkowita utrata sygnału) radośnie kontynuuje lot zgodnie z ostatnim sygnałem, który otrzymał z aparatury. Jeśli więc leciał w kierunku „od nas”, bądź się wznosił, będzie to robił tak długo, aż wyczerpią mu się baterie. Jest więc duża szansa, że jeśli aparatura straci kontakt z hexacopterem, to już nigdy go nie zobaczymy. Ups.

Wielokrotnie już słyszałem dyskusje o tym, czy tzw. fail-safe jest obecny w modelach typu Hubsan H107L i inne. Mechanizm ten definiuje zachowanie odbiornika sygnału radiowego, w przypadku utraty łączności z aparaturą. Jak już wspomniałem wcześniej, w przypadku w zasadzie wszystkich modeli kończy się to poinformowaniem kontrolera lotu, że gaz ustawiliśmy w pozycji 0, czyli efektywnie wyłączyliśmy silniki. Jest to domyślne zachowanie także w przypadku zaawansowanych odbiorników. Te ostatnie jednak różnią się tym, że pozwalają ustawić domyślne zachowanie, które będzie inne niż opisywane. Jednym z rozwiązań jest ustawienie gazu poniżej 50% (zależnie od modelu) i dokładnie połowy dla pitch, yaw i roll. Innymi słowy jest to pozycja stabilnego zawisu z tendencją do lekkiego opadania. Jest to wariant, który ratuje nas przed roztrzaskaniem modelu w przypadku spadku z dużej wysokości, ale oczywiście w środowisku modelarskim panują bardzo różne opinie i to rozwiązanie nie jest przez wszystkich popierane.

JJRC H20 robi jednak najgorszą z możliwych rzeczy, czyli po prostu „ucieka” (tzw. fly-away) i tym samym nie zdobywa sobie rzeszy zbyt zadowolonych właścicieli i przyszłych kupujących. A szkoda, bo model lata naprawdę fajnie i w tej kategorii cenowej mógł nie mieć sobie równych.

Z pewnością jesteście ciekawi, jak taka ucieczka wygląda. Link poniżej 🙂

https://youtu.be/wljeKU4pMXU?t=12m3s

Fotografia z nagłówka pochodzi ze strony Banggood: http://img.banggood.com/images/upload/2015/07/SKU262327_6.jpg

 • wlodas932

  Jaka jest mniej więcej żywotność takich silników szczotkowych, skoro jeden lot trwa jakieś 5-6 min? kiedy się wysypią?

  • Na ogół jest to parędziesiąt lotów. Żywotność każdego z silników jest bardzo różna i zależy też od tego, jak się je eksploatuje. Ci, którzy uczą się latać często nie puszczają gazu po nieudanym lądowaniu i silnik próbuje pracować, mimo iż jest zablokowany. To gwałtownie podnosi jego temperaturę i skutecznie skraca jego czas życia. Wszelkiego rodzaju uderzenia także im nie służą, więc są tacy, którzy po parunastu, a rekordziści po paru lotach byli zmuszeni kupować nowy. Nigdy jednak nie padają wszystkie na raz, bo ich zużycie jest bardzo zróżnicowane. Mnie zdarzało się wymieniać jeden z silników 2 razy, podczas gdy drugi pracował od nowości. Nie ma na to reguły.
   Najkrócej żyją te duże silniki szczotkowe w modelach takich, jak Tarantula X6. Pracują one najciężej dając sporą moc, ale kosztem żywotności.

   • wlodas932

    jak padnie to po prostu przestanie działać? słychać kiedy kończy im sie żywotność?

    • Rzadko kiedy silnik przestaje działać od razu, gwałtownie. Na ogół jest to postępująca degradacja. Objawia się to przede wszystkim znoszeniem quadrocoptera, szczególnie gdy wymagamy od niego pełnej mocy (słabszy silnik nie osiągnie tak dużych obrotów jak pozostałe). Może być też tak, że model nie będzie w stanie podnieść się z ziemi, albo zacznie się przewracać przez któreś z ramion podczas startu. Silnik, który najlepsze ma za sobą, po pierwsze zaczyna głośniej chodzić, a po drugie obraca się z dużo większym oporem. To ostanie daje się zaobserwować dwojako. Przy wyłączonym quadrocopterze wystarczy pchnąć każde ze śmigieł, żeby zaczęło się obracać. Silnik, który stawia opór sprawi, że dużo szybciej się ono zatrzyma. To widać szczególnie dobrze w modelach, których śmigło mocowane jest bezpośrednio na ośce silnika. Drugi objaw to dużo późniejszy start danego śmigła gdy powoli dodajemy gazu. Na płaskiej powierzchni silniki ruszają mniej więcej równo. Jeśli jeden z nich będzie się mocno „ociągał” to znaczy, że należy pomyśleć o jego wymianie.

 • XMAN

  Co do zasięgu wifi i płynności obrazu zdaję sobie sprawę, wytłumaczyłeś mi to pięknie i ładnie ale jak za tą cenę nie dowiedziałbym się jak jest latać z FPV i czy warto było. 🙂

 • XMAN

  Przepraszam za 283 zł nawet bym nie kupił najnizsza cena za MJX X600 to 299.I przepraszam ze tak dużo piszę i pytam ale ciekawski trochę jestem 😛

 • XMAN

  Poszperalem po dzwoniłem i wychwycilem zestaw za 160 zł więc razem wynosi mnie to 283 zl a za ta cenę kupiłbym samego drona:-)

 • X MAN

  i kamery też pewnie nie ma 😀 to się napaliłem jak pies na baby 😀 dobra 118 kosztuje na BG zestaw do niego a w PL kupiłbym gdzieś szukam ale nic nie mogę znaleźć ?

  • Być może jeszcze nie ma jej w Polskich sklepach. Tak czy inaczej, nawet jeśli będzie to nie kupisz jej pewnie poniżej 250 zł, także jeżeli od razu chcesz mieć do niego FPV po Wi-Fi – uprzedzam, że zasięg i płynność obrazu nie powala – to bierz zestaw z BG.

   Ok, zerknąłem na Allegro, zestaw MJX X600 + C4005 (kamera z wifi) = 450 zł, czyli niewiele się pomyliłem 😉

 • X MAN

  i jeszcze mam jedno pytanie co do MJX X600 czy uchwyt na telefon do aparatury jest w zestawie ?? z BG

  • Uchwytu nie ma – jest dostępny razem z kamerką na Wi-Fi jako osobny zestaw, ale chyba chwilowo nie ma go w ofercie.

 • X MAN

  Witam. Jeśli mam przenieść komentarz do recenzji nie ma problemu. Problem jest mianowicie taki jak na filmiku https://www.youtube.com/watch?v=Qu-Aq4GEwPc&feature=youtu.be X-Bee za żadne skarby nie chce oderwać się od ziemi bez osprzętu jak i z całym osprzętem czy to są właśnie obiawy już dojechanych silników ? bo jednemu śmigełku trzeba już pomóc na rozkręcenie czy może problem twki w czymś innym. Czy ktoś ma jakieś pomysły ?

  • Widać pod koniec filmiku, że się unosi i zaczyna znosić go w stronę słabszego (lewego-tylnego) silnika. Ewidentnie problem jest właśnie z nim. Na początku myślałem, że zamienione śmigła, ale skoro jedna część się podniosła to jest ok. Po wymianie tego słabszego silniczka powinien latać jak złoto.

   • X MAN

    zaczyna go znosić na daniu 70% mocy bo tak stoi w miejscu, więc jednak silnik jak myślałem ale dzięki za potwierdzenie tezy 🙂 wytłumacz mi jeszcze jedno byłem w sklepie rc i pytałem o silniki i gość mi powiedział że jak wymieniać to wszystkie 4 ale jak spytałem czemu 4 nie potrafił uzasadnić, na chłopskie myślenie skoro nie działa jeden silnik to po co mam wymieniać kolejne 3 skoro te 3 są dobre i co mam z nimi zrobić ? zjeść ? wywalić ? bez sensu czasami gadają

    • Prawdopodobnie chodziło mu o to, że jeśli kolejny silnik będzie padał, to pozostałe (łącznie z nowym) będą mocniej obciążone, bo częściowo przejmą na siebie utrzymanie modelu w powietrzu.
     Gdyby czas życia tych silniczków był niewiadomo jak długi to może i miałoby to sens, ale tak to nowy może pracować krócej niż któryś ze starych. Ja wychodzę z założenia, że należy wymieniać te, które nie działają. Jeżeli dostrzeżesz pierwsze efekty tego, że silnik przestaje działać (znoszenie na jedną stronę, podejrzany hałas itd.) to wtedy można go wymienić za pamięci, bo i tak dość szybko przestanie działać, a tylko ciągnie z baterii więcej prądu, skracając czas lotu.

     W przypadku modeli w tej cenie nie bawiłbym się w wymianę wzsystkich 4-ech silników, bo po prostu szkoda pieniędzy, a padają one bardzo nierówno. Może być tak, że jeden z nich wymienisz 2 razy, a drugiego w ogóle. Podmiana wszystkich jednostek napędowych zwiększy szansę, że nie padną ci nagle w locie, ale tego nie wykluczy, więc ja nie wyjmuję dobrze działających silniczków.

 • X MAN

  nie kumam czemu w zakupionych mam niby że dwa razy mam kupionego ? o co z tym chodzi ?

  • Najprawdopodobniej złożyłeś zamówienie dwa razy, ale drugie nie jest opłacone, więc możesz wycofać to, które ma „Payment pending”. To górne jest ok, tylko po prostu czeka na wysyłkę. Ostatnia dostępność wynosiła 6-9 dni, więc mój też jeszcze nie został wysłany.

   • X MAN

    ok super dobrze wiedzieć takie rzeczy 🙂 jak długo czekasz na przesyłki ?

    • W przypadku całego modelu z Chin czas oczekiwania jest nadłuższy i pewnie wyniesie ze 4 tygodnie albo i dłużej. Generalnie im większe pudło tym więcej czasu potrzeba, żeby do nas dotarło.

    • X MAN

     to ładnie. spodziewałem się że dość długo ale że aż tak 🙂

    • Kupiłeś hexacopter za 1/3 ceny, którą zapłaciłbyś w PL. Myślę, że warto poczekać na przesyłkę 😉

    • X MAN

     byłem wczoraj w sklepie rc to 500 zł kosztował wieć za te 500 miałbym 4 🙂

    • X MAN

     i zamówiłem biały bo w tym rc też mieli biały i powiem że no mega (kto co lubi „o gustach się nie dyskutuje”) jak dla mnie prezentował i wglądał solidnie a w aparaturze się zakochałem super leżała w ręku i przedewszystkim była lekka 🙂 więc jak dźwignoł go pro to napewno by i dźwignął większe ogniwo ? jak myślisz ?

 • X MAN

  zamówiony 😀 (dumny) xD

  • Gratuluję ! A o kupowaniu na Banggood i tak napiszę 😉

 • X MAN

  ale jak zaraz bym założył konto na PP to chyba już dziś mógłbym zapłacić ?

 • X MAN

  ojej zawsze mam coś 🙁 to nie dam rady go kupić jak tak…

 • X MAN

  to mam dodać adres i wybrać formę płatności tak i to wszystko ?

  • Adres można dodać na prawo od listy towarów, które masz w koszyku, zakładając, że założyłeś już konto.
   Ja polecam płacić Paypalem, chyba że nie masz tam konta. Jeśli nie to można płacić kartą, ale ja osobiście nie mam przekonania, że tak świetnie dbają o powierzone dane.

  • Mogę postarać się dodać opis robienia zakupów na Banggood, jeśli wstrzymasz się do jutra, bo teraz wiszę na smartfonie i głównie mogę zatwierdzać komentarze 😉

 • X MAN

  trzeba podawać jakiś kod promocyjny ?

 • X MAN

  byłem w sklepie RC i akurat dziś do nich dotarł pokazali jak lata lata zajebiście jak na filmach YT 🙂 aparatura jest bardzo lekka i świetnie leży w rękach sam zaś dron był bez osłon na śmigła ale dość trochę waży wykonanie jest mega przyciąga, w sklepie kosztuje 500 zł też kupuję 🙂

 • X MAN

  widziałem parę filmików to jest w stanie podnieść nawet kamerkę GO PRO :0 podpowiecie coś na ten temat czy wart jest tej kasy?

 • X MAN

  a co powiesz na tą propozycję ? w PL kosztuje ponad 400 na BG 300 a po zniżce 120zł warte uwagi ?http://www.banggood.com/MJX-X600-X-SERIES-2_4G-6-Axis-Headless-Mode-RC-Hexacopter-RTF-p-978626.html przyzwoicie lata co można zobaczyć w reklamie ale w reklamie zawsze jest wszystko pięknie ładnie 😀 nie wiem jak jest też z dostępnością części do niego bo za tą cenę mam chrapkę 🙂

  • Ja zamówiłem, bo za 120 zł to żal nie skorzystać 🙂 Do dźwigania kamerki będzie jak znalazł, ale nie jest to najszybszy z modeli. Nie spotkałem w każdym razie żadnej opinii, która byłaby dyskwalifikująca, więc jest lepiej, niż z tym co opisywałem. Teraz nie mogę, ale postaram się napisać coś więcej. W tej cenie myślę, że warto.

 • boncki

  Pod względem maksymalnej wysokości i odległości na jaką może polecieć bije na głowę Qadrocoptery po kilka tyś. zł 🙂

 • d22k

  Ale Koledzy, jest na to prosty sposób. Wystarczy przywiązać go na żyłce do aparatury. Długość żyłki zwiększać w miarę testów zasięgu…

  • W sumie, jak nie obetniesz jej śmigłami to może nawet działać 😉

 • X MAN

  ale jaja rzeczywiście sam poleciał i gdzieś spadł i szukaj igły w stogu siana 🙁

 • X MAN

  a widzisz chciałem pisać do Ciebie jak kupić tego drona żeby się pobawić i napisać recenzję 🙂 skutecznie mnie od tego odwiodłeś 🙂