Quadrocoptery - Części zamienne

Quadrocoptery - Części zamienne

Wiele wejść na 4śmigła.pl to poszukiwanie informacji o częściach zamiennych do danego quadrocoptera. Aby uprościć Wam przebijanie się przez poszczególne recenzje, postanowiłem umieścić poniższe zestawienie, żebyście wiedzieli czego szukać. Będę je aktualizował według potrzeb i możliwości, więc polecam wracać do tego wpisu.


Eachine CG023

resized_IMG_20150108_223955

Dostępność części do Eachine CG023 na szczęście jest póki co wysoka dzięki Banggood.
Główny szkielet jest dostępny na wypadek, gdybyście połamali osłonę śmigieł:
Banggood - Szkielet modelu CG023
Podobnie sprawa ma się z silnikami:
Banggood - Silniki CG023
Śmigła: Banggood - Śmigła CG023
Bateria 150 mAh: Banggood - Bateria 150 mAh
Kabina, która przykrywa nam elektronikę: Banggood - Kabina CG023
Płytka PCB: Banggood - płytka PCB

Jeżeli mamy dostęp do części od Blade Nano QX, to na pewno pasować będą silniki. Całą resztę zamawiać niestety trzeba oddzielnie.


Cheerson CX-10

IMG_20141109_133821

Cheerson CX-10 jest tak popularnym modelem, że nie można o nim nie wspomnieć. Przekonałem się także, że sprzedawcy nie zawsze podają prawdziwe informacje dotyczące zgodności części zamiennych z tym quadrocopterem. Zobaczmy.

Śmigła, które zostały oryginalnie zastosowane w CX-10 to te z krótką piastą: Banggood - Śmigła CX-10. Można dostać też kolorowe śmigła z długą piastą, ale wtedy lepiej wymienić wszystkie 4, aby były na tej samej wysokości: Banggood - Śmigła CX-10 długa piasta.
Omijam natomiast szerokim łukiem oferty, których śmigła pasują do wielu modeli na raz - w szczególności te kompatybilne z modelami podobnymi do Hubsana Q4, Proto X, V676, LianSheng LS-111, Revell NanoQuad i całej tej kategorii. Wszystkie one mają długą piastę i te śmigła faktycznie się na tych modelach trzymają, ale na CX-10 wchodzą relatywnie luźno, ponieważ tamte modele mają dłuższą ośkę silnika. Można na upartego przyciąć samą piastę, ale myślę, że szkoda zachodu.

Jeżeli chodzi o wymianę silników to sprawa jest prosta - są specjalne przeznaczone dla CX-10. Banggood - Silniki CX-10. Od biedy można użyć silniczków od Hubsana Q4 i podobnych, ale należy wtedy przyciąć im ośkę, bo będzie ona za długa.

Z baterią trzeba się mieć na baczności, ponieważ niektórzy sprzedawcy upierają się, że ta od Hubsana Q4 i WLToys v676 też się zmieści. Otóż nie - jest stanowczo za duża. Jeżeli ktoś sprzedaje Wam ogniwo do więcej niż jednego quadrocoptera, to jest spora szansa, że nie będzie ono dokładnie pasować, jeśli w ogóle. Bateria do Cheersona CX-10 jest tutaj i wchodzi ona do modelu, choć dość ciasno - Banggood - Bateria CX-10. Trzeba dodatkowo odciąć wtyczkę, ponieważ CX-10 ma przewody baterii przylutowane bezpośrednio do płytki.

Z obudową sprawa jest prosta i można ją kupić gdziekolwiek. Należy pamiętać o tym, że śrubki są osobno, więc jeśli je pogubiliście, też warto je dokupić. Banggood - Obudowa CX-10

Chwilowo dostępny jest też pełen zestaw 8 śmigieł (2 komplety), 2 silników i osłony na śmigła za ok. 20 zł. W kwestii części zamiennych to najbardziej opłacalny interes. Banggood - zestaw części zapasowych do CX-10

Można też dokupić samą osłonę na śmigła. Czy warto - to sprawa dyskusyjna. CX-10 ma dość trwałe śmigiełka i nie jest łatwo je połamać. Osłona także nieco zwiększa masę, więc czas lotu automatycznie się skróci. Jeśli jednak nie należycie do doświadczonych pilotów i co rusz rozbijacie się o meble, to warto o takowej pomyśleć. Polecam osłonę z linku, ponieważ stanowi ona jedną całość i jest nieco bardziej wytrzymała. Te nakładane pojedynczo na ramiona są może lżejsze, ale ich kruchość i łamliwość wg. opinii jest zbyt duża. Banggood - Osłona na śmigła CX-10


Quadrocopter z Biedronki (mały) - jest to kopia Hubsana H107L, którego części zamienne będą pasowały, ale z drobnymi zastrzeżeniami.

resized-IMG_20141220_151131

Bateria jest niemalże identyczna, więc bez problemu można ją wymienić.
Banggood - Bateria 240 mAh
Można także wziąć tą o nieco większej pojemności, przeznaczoną dla H107C.

Płytka idealnie pasuje do obudowy od Hubsana, więc można ją przełożyć, natomiast będzie konieczne przelutowanie silników, ponieważ przewody trzeba przewlec przez obudowę. Powinno się obejść bez skracania kabelków połączeniowych.
Banggood - Obudowa

Silniczki mają minimalnie krótszą ośkę, więc śmigła nie będą trzymać się tak mocno jak oryginalnie. Należy koniecznie kupić silniki od Hubsana H107L (!), czyli wersji bez kamery. Mają one średnicę 7 mm, natomiast w wersji H107C i H107D włożono już większe, 8.5 mm jednostki napędowe. Należy na to zwrócić szczególną uwagę !
Banggood - silniczki

Same śmigła od H107L mają nieco mniejszą średnicę, więc wymiana będzie musiała objąć wszystkie 4 naraz, ponieważ inaczej model może nie latać, jak należy. Wybierając je nie należy celować w konkretny model Hubsana X4, ponieważ pomiędzy różnymi odmianami (L/C/D) występuje jedynie różnica w barwie śmigieł, a nie rozmiarze, czy skoku.
Banggood - śmigła

Osłona śmigieł nie będzie pasować, ponieważ stosowane jest inne mocowanie, a same śmigła, jak wspomniałem powyżej mają inną średnicę, więc będą zahaczać.


Top Selling X6

wpid-wp-1420903079433.jpeg

Ten quadrocopter to bezpośredni klon Hubsana H107C, który ma z nim wiele wspólnego. Występuje też pod nazwą Eachine Upgraded X4 H108C na Banggood, co nienajgorzej rokuje w kwestii części zamiennych.

Śmigła nieco różnią się długością od tych, których używa się w Hubsanie, więc najlepiej od razu polować na te przeznaczone bezpośrednio dla H108C.
Banggood - Śmigła H108C / Top Selling X6

Silniki są identyczne, jak w Hubsanach H107C i D, a więc o średnicy 8 mm, choć mają o milimietr krótszą ośkę. Śmigła jednak trzymają się dobrze, więc można zamawiać śmiało.
Banggood - Silniki H107C

Obudowa także jest spasowana z H107C, więc można spokojnie ją zmienić.
Banggood - Obudowa H107C Czerwona
Banggood - Obudowa H107C Czarno-Zielona
Banggood - Obudowa H107C Czarno-Czerwona

Gumowe nóżki są dla tego modelu również dostępne.
Banggood - Gumowe Nóżki H108C

Bateria od Top Selling X6 ma 350 mAh, natomiast najbliższa od Hubsana - 380. Pasuje ona jednak idealnie, więc można spokojnie takową kupić. Banggood - Bateria Hubsan H107C - 380mAh


Kayoba 2.4 GHz Quadcopter / NiHui U207 UFO Intruder

resized-IMG_20141227_205243

Ten quadrocopter przypomina technicznie UDI U839, choć osłona śmigieł zdradza, że to autorski projekt, a przynajmniej na taki wygląda. Silniki na szczęście są te same, jak w wymienionym modelu.
Banggood - silniki Kayoba 2.4 GHz

Baterię można zastąpić używając tej od modelu Eachine CG023, ponieważ są one identyczne - tak w pojemności, jak i rozmiarach: Banggood - Bateria 150 mAh

Śmigła są dłuższe, niż w UDI U839, więc ten sam numer co powyżej nie przejdzie. Póki co znalazłem takie części na AliExpress, ale ich cena nie zachęca.
AliExpress - części do NiHui U207


Hon Tai F803

resized_IMG_20150211_164125

Ten quadrocopter ma pełen zestaw części zamiennych dostępnych na GearBest.com.
Śmigła są większe, niż te od Hubsana, więc należy kupić dokładnie te dla F803: Śmigła F803

Górną i dolną część obudowy kupuje się osobno: Dolny kadłub F803, Górny kadłub F803

Płytka PCB razem z diodami i przewodem baterii: PCB F803

Podkładki piankowe do nóżek quadrocoptera: Podkładki F803

Ładowarka USB nada się dowolna, która ma końcówkę Losi Micro-T i mając inny model quadrocoptera pewnie już takową posiadacie, ale jeśli nie to też można ją dokupić: Ładowarka USB - F803