Utylizacja zużytej baterii litowo-polimerowej.

Jedna z baterii od Hubsana H107C dokonała żywota i trzeba było się jej jakoś bezpiecznie pozbyć. Przeczytałem, że jedna z zalecanych metod to całkowite jej rozładowanie, a następnie po prostu wrzucenie do pojemnika na zużyte baterie (nie do zwykłego śmietnika), bo w takim stanie nie jest już groźna. Jak jednak skutecznie pozbyć się całego zgromadzonego w niej ładunku ?

Jedna z metod to wrzucenie baterii do roztworu soli. Ten w przeciwieństwie do zwykłej wody będzie dużo lepiej przewodził prąd, więc bateria, która się w takowym znajdzie będzie cały czas zwarta. Roztwór umożliwi zamknięcie obwodu i niewielki prąd będzie stale płynął od + do – naszej baterii. Takie rozładowywanie może potrwać co prawda parę dni, ale jest to proces, którego nie będziemy musieli nadzorować.

Opisaną metodę wprowadziłem w życie. Znalazłem ceramiczne naczynie, które wypełniłem wodą, a następnie wsypałem do niej 8 łyżeczek soli. Uzyskanie roztworu nasyconego (takiego, w którym więcej składnika się już nie rozpuści) wymaga oczywiście więcej, ale w naszym przypadku chodzi tylko o to, żeby możliwy był przepływ prądu pomiędzy biegunami baterii. Następnie wrzuciłem do naczynia baterię i całość wystawiłem na balkon.

20151013_092010

Po tygodniu wyciągnąłem baterię, która zmieniła się o tyle, że w niektórych miejscach osadziła się na niej sól, a ponadto widać też było korozję metalowych części wtyku.

20151013_084801

Mnie bardziej jednak interesowało to, czy bateria faktycznie się rozładowała. Wziąłem miernik i sprawdziłem napięcie baterii:

20151013_092355

Jak widzicie różnica potencjałów wynosiła 0.03V, czyli raptem 30 mV. Przypominam, że zakres napięć baterii Li-Po (jednej celi) to około 3.3V do 4.2V. Oznacza to, że operacja się udała i ogniwo nadawało się do wyrzucenia do pojemnika na zużyte baterie.

Jak udało mi się wyczytać, bateria Litowo-Polimerowa, w przeciwieństwie do ogniw takich jak np. NiCd albo NiMH, jest niegroźna dla środowiska, ponieważ nie zawiera metali ciężkich takich jak: nikiel, ołów, czy kadm. Oznacza to, że możemy ją wyrzucić do wspomnianego już pojemnika bez zbędnych wyrzutów sumienia.

Jeśli ktoś ma bogatszą wiedzę w tym temacie – proszę o komentarz. Chętnie dowiem się jeszcze więcej.

 • azi

  „Akumulatory wykazujące znaczny spadek wydajności należy utylizować. W tym celu rozładować je znacznie poniżej napięcia nominalnego. Idealne będzie rozładowanie znacznie poniżej napięcia 3,6 V/celę. Akumulator jest wówczas pusty. Przy rozładowywaniu za pomocą ładowarki może być także 3V/celę. Kable należy odseparować, przyciąć bezpośrednio przy obudowie i zaizolować za pomocą taśmy samoprzylepnej. Następnie akumulator należy oddać do najbliższego składu baterii (np. skład surowców wtórnych).”

  Źródło: http://www.akumulatoryrc.pl/

  • Dzięki za podrzucenie tej informacji ! Bardzo pożyteczna !
   Utylizacja w przypadku dużo większych baterii 3S-5S o wyższych sumarycznych napięciach i znacznej wydajności prądowej jest nieco bardziej skomplikowana. Pisałem głównie o tych małych bateriach do 0.6Ah pojemności i na ogół 1S/2S. Co innego ogniwo 3 Ah, o napięciu 11.1V – tam trzeba z nią bardziej uważać.
   Istotny jest też sposób rozładowywania baterii, bo szczególnie duże ogniwa łatwo wtedy puchną, więc najważniejsze to stosować mały prąd w celu pozbycia się z niej ładunku.

 • XMAN

  Na 4Smigła trochę i chemii się znalazło. Brawo przyda się dla najmłodszych jak i starszych pilotów 🙂