Drone Radar

Pojawiła się niedawno bardzo ciekawa aplikacja – DroneRadar, wydana przez firmę dlapilota.pl prowadzącą też portal o tej samej nazwie. Co istotne, aplikacja jest dostępna za darmo, a przy tym bardzo przydatna ! Mimo iż wasz lot Cheersonem CX-10 nie musi być zgłaszany, to warto zapoznać się z tematem zanim zamówicie duży quadrocopter z gimbalem i kamerą. Opłaca się również znać strefy lotnicze w okolicy, aby wiedzieć dokąd pojechać, żeby odbyć bezpieczny lot.

O aplikacji

Drone Radar na podstawie danych z GPS określa naszą lokalizację i prezentując ją niebieską szpilką na mapie pokazuje nam, czy znajdujemy się w kontrolowanej strefie lotniczej i czy możemy bezpiecznie w niej latać. W tym celu stosowany jest trójkolorowy wskaźnik u góry ekranu, który sygnalizuje prawo do startu quadrocopterem i wykorzystuje te same oznaczenia, co światła drogowe.

m_Screenshot_2016-02-02-20-41-02

Czerwony oznacza zakaz lotów. Najczęściej są to strefy lotnisk wojskowych i obiektów nad którymi latać nie można – np. elektrownie.

Pomarańczowy to strefa kontrolowana, w której musimy uzyskać zgodę na start. Lot zgłasza się telefonicznie określając miejsce, w którym będziemy latać, promień okręgu, w którego zakresie będziemy się trzymać oraz maksymalną wysokość. Należy także podać nasz numer telefonu, pod którym będziemy dostępni w trakcie lotu na wypadek, gdyby przyjmujący zgłoszenie chciałby się z nami skontaktować.

Wreszcie kolor zielony to prawo do latania do wysokości 150m bez konieczności zgłaszania tego faktu. Mimo, iż nie musimy tego robić, jednym z celów aplikacji, poza poinformowaniem nas o tym do kogo należy fragment nieba nad nami, jest umożliwienie nam poinformowania innych o tym, że nasz UAV (ang. Unmanned Aerial Vehicle – Bezzałogowy Statek Powietrzny) znajduje się w powietrzu.

W tym celu wybieramy opcję „Check-in” u góry ekranu. Jeśli jesteśmy w strefie z ograniczeniami (pomarańczowy kolor lampki) to aplikacja zapyta, czy zgłosiliśmy ten fakt odpowiedniemu organowi. Jeśli potwierdzimy, zostaniemy poproszeni o podanie swojego imienia, numeru telefonu oraz typu modelu, którym latamy.

m_Screenshot_2016-02-02-22-27-58

Zatwierdzenie danych spowoduje powrót do widoku mapy i oznaczenie okręgu o promieniu 500m kolorem czerwonym (ostrzeżenie o UAV dla innych użytkowników) oraz wprowadzenie informacji o naszym użytkowaniu przestrzeni powietrznej w bazie programu.

m_Screenshot_2016-02-02-22-28-19

Aktualnie wykonywane operacje lotnicze wprowadzone za pomocą Drone Radar możemy podejrzeć na 3-ciej zakładce – „Operacje UAV”. Jeżeli wybraliśmy check-in to będziemy go mogli tutaj właśnie zobaczyć. W przypadku gdyby w okolicy latał ktoś jeszcze, aplikacja wyświetli stosowną informację.

m_Screenshot_2016-02-02-22-26-50

Zgłoszenie lotu np. do wieży kontroli lotów jest, jak już wspomniałem, możliwe drogą telefoniczną. Wybierając drugą zakładkę – „Przestrzeń powietrzna” – możemy podejrzeć w jakich strefach się aktualnie znajdujemy, a także uzyskać informacje o tym, kto za każdą z nich odpowiada, łącznie z numerami telefonów. Upraszcza to znacząco uzyskanie niezbędnego pozwolenia do odbycia lotu.

m_Screenshot_2016-02-02-22-26-41

W moim przypadku po kliknięciu np. w „CTR” pokazuje się następująca informacja:

Screenshot_2016-02-04-17-24-45

Wiele podstawowych informacji jest podanych po kliknięciu w ostatnią zakładkę na dole ekranu – „Info”

m_Screenshot_2016-02-02-22-27-00

Podsumowanie

W moim przypadku Drone Radar był naprawdę ciekawym odkryciem. Nałożenie aktualnych stref na mapę i zestawienie tego z moją lokalizacją od razu pozwala mi stwierdzić, czy coś może mi latać nad głową, czy też nie. Za bardzo przydatną uznałem także możliwość uzyskania informacji o tym, kto jest odpowiedzialny za dany obszar i z kim mogę ustalić potencjalny lot. Nawet jeśli jeszcze nie wykonujecie wysokich lotów to warto mieć pod ręką tą aplikację i zawczasu poczytać o prawach i obowiązkach ciążących na osobach, które są operatorami UAV, czyli mówiąc kolokwialnie – „pilotami dronów”.

Uprzedzając pytania – nie, nie zgłaszałem do tej pory żadnego lotu, bo na ogół nie było takiej potrzeby. W tym kontekście staram się nie mądrzyć o tym, na czym za mocno się nie znam. Jak tylko zdobędę takie doświadczenie, obiecuję się nim podzielić. Dzięki za wyrozumiałość !

Pobierz

Android – Google Play
iOS – App Store

 • boncki

  Zastanawia mnie dlaczego wg tej apki można latać tylko do pułapu 150 metrów. Przestrzeń niekontrolowana G zaczyna się od GND (poziomu ziemi) do FL095 ( 2895 metrów) czyli moim zdaniem trzymając się z daleka od CTR (strefa kontrolowana lotniska) i innych stref wymagających zezwolenia na lot, możemy teoretycznie latać do wysokości 2895 metrów. Oczywiście na pułapie 3 km trudno mówić tu o lataniu w zasięgu wzroku, ale latając na wysokości 160 czy 200 metrów i nie zgłaszając tego odpowiednim służbom łamiemy prawo?

  • Z tego, co zdążyłem się zorientować to pojazdy załogowe nie mogą latać poniżej 150 metrów, więc do tego pułapu masz (prawie) gwarantowany brak obecności innych użytkowników przestrzeni powietrznej. Tutaj jest bardzo ciekawy wpis na ten temat: http://bezzalogowce.pl/150-metrow-myslenia/ . Myślę, że możesz zgłosić lot na wyższym pułapie, ale chodzi o to, że do 150m masz względny spokój w przestrzeni powietrznej.

   • boncki

    Czyli wychodzi na to że każdy lot powyżej 150 metrów nawet w strefie G należy zgłaszać?

    • Moim zdaniem nie ma takiego obowiązku, jeśli jesteś w strefie G. Po prostu chodzi o większą ostrożność, bo pow. 150m możesz się spodziewać innych użytkowników przestrzeni powietrznej, a jako użytkownik UAV powinieneś ustąpić pierwszeństwa każdemu pilotowanemu przez człowieka. Na Dron Festiwalu w Gdyni na jednej z prezentacji była dyskusja o tym, co oznacza w zasięgu wzroku i wniosek był taki, że jest to umowna wartość. Jeśli ty widzisz model w powietrzu, to znaczy, że jest w zasięgu wzroku. Myślę, że tyczy się to również wysokości – jeśli 200m nad ziemią wciąż jesteś w stanie nim sterować bez FPV to jest to zgodne z przepisami.

    • boncki

     Dzięki. Rozwiałeś moje wszystkie wątpliwości.

 • XMAN

  ot to to o to chodziło ktoś bardzo mądry dobrze to zrobił i dobrze wiedzieć o istnieniu takiej apki ! będzie się teraz miało pewność gdzie można odbywać loty rekreacyjne 😀